Leszno i okolice

 

Leszno

Pierwsza synagoga murowana wzniesiona w 1626 roku.

Synagoga, ul. Narutowicza 10 
Zbudowana prawdopodobnie na miejscu lub nawet na fundamentach poprzedniej, spalonej w 1790 roku. Wielokrotnie odbudowywana i modernizowana, po raz ostatni poddana została gruntownej przebudowie w 1904/05 r. W czasie wojny Niemcy urządzili tu magazyn. Po wojnie łaźnia miejska i magazyn. W 1956 wyburzono część masywu wieżowego a kilka lat później przedzielono salę główną żelbetowym stropem. Zachowały się resztki polichromii z początku XX wieku. 
Obecnie adaptowana przez muzealników na galerię malarstwa polskiego. 

Średnia 4 
Dawny, prywatny bejt ha-midrasz, wzniesiony w XVIII wieku. Usytuowany na południe od głównej synagogi. Po wojnie przebudowany na mieszkania. 

Bojanowo

Wybudowana w 1793 roku, drewniana, spłonęła w 1857. 

 ul. Bojanowskiego 
Nowa, wzniesiona pod koniec XIX wieku. Budynek przykryty był rodzajem kopuły, pokrytej malowidłami; w oknach były witraże. Po wojnie w budynku urządzono łaźnię miejską. Obecnie mieści się tu galeria sztuki i mieszkania. Z dawnego wyposażenia zachowały się tylko bogato dekorowane drzwi frontowe. 

Jutrosin

 ul. Ogrodowa 
Brak danych. 

Kościan

 ul. Wały Żegockiego 
Obecnie biblioteka. 

Osieczna

Pierwsza bóżnica istniała prawdopodobnie w połowie XVII, druga drewniana została wybudowana w 1786 roku, z czasem jednak podupadła i około roku 1880 została rozebrana. 

Piaski Wielkopolskie

ul. Warszawska 3 
Budynek pochodzi z końca XVIII lub początku XIX wieku. Po 1945 przekształcony w budynek mieszkalny. 

Pogorzela

 ul. Kotkowiaka 5 
Wzniesiona przed 1887. Po 1945 przebudowana na mieszkania i apteke.

Sarnowa

Wzniesiona w XIX wieku. Założona na planie prostokąta. Na elewacjach zachowały się ślady dawnego wystroju. Po 1945 przebudowana na mieszkania. 

Śmigiel

zwana przez miejscowych "Kaplica" 
Obecnie - pomieszczenia gospodarcze.

powrót