Kalisz i okolice

 

Kalisz

 

Grabów nad Prosną 

 ul. Kępińska 
Wybudowana w XIX wieku, orientowana, na planie prostokąta, z niewielką apsydą od wschodu. Po 1945 roku przebudowana na kino.

Jaraczewo

 ul. Kolska 16 
Wybudowana przed 1882 rokiem. Po wojnie przebudowana na dom kultury. Zachowała wystrój zewnętrzny z wyjątkiem elewacji północnej.

Jarocin 

Synagoga 
Istniała w 1686 roku. 

 ul. Mała 
Wzniesiona w latach 1841-1843 dzięki pomocy właściciela miasta. Po 1945 przebudowana na salę gimnastyczną. 

Kępno

Drewniana, zbudowana przed 1689 rokiem.

ul. Starotargowa 
Zbudowana w 1815 roku przez braci Fryderyka i Karola Schefflerów z Brzegu w miejsce XVII-wiecznej bóżnicy, klasycystyczna. Fasada budynku z monumentalnym portykiem toskańskim nawiązuje do fasady Opery w Poczdamie, (dzieła znakomitego architekta Karola G. Langhansa, pochodzącego tak jak Schefflerowie, ze Śląska). Remontowano ją w 1893 i 1924. Wyposażenie zostało zniszczone w czasie II wojny, w tym wyjątkowo bogato zdobiona oprawa aron ha-kodesz (szafa, w której przechowywane były zwoje Tory), a także nieco mniej okazała bima, umieszczona dawniej pośrodku sali głównej. Po wojnie synagoga długi czas w stanie zaniedbania. Niemal cały pozostały wystrój wnętrza zniszczył pożar w 1973 roku. Zachowały się tylko szczątki dekoracji stiukowej i polichromii z lat 1924-25. Od 1986 roku w odbudowie z przeznaczeniem na muzeum regionalne. 

Koźminek

W 1883 roku istniała tu bóżnica drewniana.

ul. Krótka 
Wzniesiona po 1883 roku. Pierwotnie o typowym układzie sali głównej, poprzedzonej przedsionkiem z umieszczonym nad nim babińcem. Całkowicie przebudowana w latach 60. XX wieku. 

Odolanów

ul. Krotoszyńska 9 
Zbudowana na placu zakupionym przez gminę żydowską w pierwszej połowie XIX wieku. W 1930 roku remontowano dach. Po 1945 roku mieszkanie i punkt skupu butelek. 

Ostrów Wielkopolski

Stara synagoga, mieściła się w centrum dzielnicy żydowskiej. 

ul. Raszkowska 21 
Nowa, zbudowana w 1856 roku na skraju dzielnicy żydowskiej. Jest ona "perłą" budownictwa sakralnego w stylu mauretańskim, niespotykanego już w Polsce. Fasada flankowana wieżami, zwieńczonymi hełmami, na jej osi dostawiony parterowy portyk. Zachowany detal gzymsów, fryzów, portali i obramień okiennych. We wnętrzu sali głównej wbudowane drewniane galerie. Od strony wschodniej wnęka na aron ha-kodesz (szafa, w której przechowywane były zwoje Tory), obramiona szeroką dekoracyjną opaską. Mocno zniszczona dekoracja malarska w postaci motywów roślinnych i geometrycznych. 

Pleszew

Synagoga, ul. Ogrodowa 
Wzniesiona około 1830 roku. Orientowana, na planie prostokąta. W ścianie wschodniej od zewnątrz zachowana zamknięta półkoliście wielka płytka blenda oraz schodkowe obramienie szczytu. Po 1945 roku magazyn. 

Raszków

Synagoga, ul. Kaliska 
Wzniesiona w pierwszej połowie XIX wieku, po 1945 przebudowana na dom mieszkalny. 

Wieruszów

Mykwa, nad rzeką 
Odbudowana dawna mykwa jest piętrowym budynkiem, w którym mieści się obecnie sekcja kajakowa klubu sportowego Prosna-Start.

powrót