Gorzów Wielkopolski i okolice

 

Gorzów Wielkopolski

w pobliżu cmentarza komunalnego 
Stary budynek z czerwonej cegły w stylu mauretańskim, przez miejscowych nazywany "dom żydowski", obecnie użytkowany przez Zakład Remontowo-Budowlany Szkolnictwa, mógł być przed wojną bądź domem modlitwy, bądź domem przedpogrzebowym. 

Dobiegniew

przy szosie do Gorzowa 
Wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. Murowana z cegły, nietynkowana. Obecnie wnętrze przekształcone. Zachowany wystrój zewnętrzny, w tym podziały okulusów w formie gwiazdy Dawida w ścianach szczytowych. Po wojnie - magazyn kolejowy. 


Międzychód

ul. 17 Stycznia 
Wzniesiona w 1850 roku. Usytuowana na planie prostokąta, orientowana. Z dawnego wystroju pozostały szerokie lizeny między oknami. Po 1945 roku przebudowana na biura i gabinety lekarskie. 

Międzyrzecz 

Drewniana, spłonęła w czasie pożaru miasta w 1824 roku. 

ul. Piotra Skargi 
Wzniesiona w 1824 roku na miejscu poprzedniej, drewnianej. W sali głównej zachowane obramienie aron ha-kodesz, ale w miejscu dawnej wnęki znajdują się drzwi. Zachowane filary podpierające galerię dla kobiet oraz jej deskowa balustrada.

Ośno Lubuskie

ul. 1 Maja róg ul. Strażniczej 
Wzniesiona w 1850 roku. Orientowana, na planie prostokąta. Po 1945 budynek mieszkalny. Przy przebudowie zmieniono formę okien, wnętrze sali głównej podzielono stropem. 

Pszczew

ul. Międzyrzecka 2 
Wzniesiona na początku XIX wieku, kiedy Żydzi stanowili około 10 % ludności miasta. Zbudowana w konstrukcji szachulcowej, elewacja północna odeskowana, pozostałe tynkowane. We wnętrzu zachowały się fragmenty boazerii w dawnym babińcu, umieszczonym nad przedsionkiem. Do początku lat 70. XX użytkowana jako wozownia, później opuszczona.

Skwierzyna

Została spalona w 1945 roku.

Trzciel

Wzmiankowana w 1892 roku.

ul. Mickiewicza 3 
Wzniesiona w latach 20. XX wieku. Usytuowana na południowy wschód od rynku w tzw. Nowym Trzcielu. Na planie prostokąta, główna sala od północy, ze stropem wspartym na dwóch słupach; od południa zapewne dawny przedsionek z umieszczonym nad nim babińcem. Pierwotnie zapewne budynek nietynkowany.

powrót