Leszno i okolice

 

Leszno

ul. Estkowskiego 
Założony w XVII wieku. Znajduje się tu 350 macew i ich fragmentów zgromadzonych przez muzealników. W liczbie tej jest najstarszy z zachowanych w Wielkopolsce pochodzący z 1700 roku. Ponad 30 pochodzi z XVIII wieku, reszta z obecnego stulecia. W czasie II wojny cmentarz prawie całkowicie zniszczony. Większość nagrobków porozbijano i wywieziono jako gruz pod budowę dróg. Na samym cmentarzu zbudowano tartak. Po wojnie usunięto znajdujące się tam jeszcze nagrobki (około kilkuset mniejszych lub większych fragmentów) i wyburzono jeden z budynków cmentarnych, tzw. bejt tahara. Przetrwał dom grabarza i kaplica cmentarna. W latach 70. niemal cały teren cmentarza stał się placem budowy. Zbudowano na nim osiedle bloków mieszkalnych oraz boiska. Na cmentarzu znajdują się także ocalałe nagrobki z Osiecznej, Rydzyny, Borku Wielkopolskiego i Wschowy. W przeszłości była to największa nekropolia w mieście.

Dom przedpogrzebowy, na terenie cmentarza żydowskiego. 
Po wojnie budynek przez wiele lat wykorzystywany był jako galwanizernia. W tymże budynku odrestaurowanym w 1993 roku mieści się obecnie stała siedziba Działu Judaistycznego Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Osieczna

ul. Podgórna 
Brak śladów, obecnie teren zabudowany. Część ocalonych nagrobków znajduje się na cmentarzu żydowskim w Lesznie. 

Rydzyna

Zniszczony. Część ocalonych nagrobków znajduje się na cmentarzu żydowskim w Lesznie.

Szlichtyngowa

Założony w XVIII wieku, powierzchnia 0,18 hektara, ogrodzony kamiennym murem, zachowanych około 50 nagrobków, najstarszy z 1802 roku.

Śmigiel

Całkowicie zniszczony, obecnie - teren zabudowany. 

Wschowa

ul. 17 Pułku Ułanów 
Założony w XVIII wieku , powierzchnia 0,4 hektara. W latach 60. decyzją ówczesnych władz nagrobki z cmentarza zostały wykorzystane jako płyty chodnikowe. Udało się odzyskać kilkanaście z nich.

powrót