Kalisz i okolice

 

Kalisz

ul. Nowy Świat 
Założony w 1887 roku, zdewastowany i zniszczony, na terenie cmentarza dawne władze zlokalizowały osiedle mieszkaniowe. 
Cmentarz, ul. Podmiejska 21 
Założony w XIX wieku, powierzchnia 1,1 hektara, ogrodzony, zachowanych około 100 nagrobków i około 400 fragmentów ze starego cmentarza, użytych w czasie wojny do umocnień brzegów rzeki. 

Bolesławiec

na terenie kolonii Chruścin 
Powierzchnia 0,58 hektara, kilkanaście zachowanych nagrobków; dewastowany przez miejscową Gminną Spółdzielnię, która graniczy z cmentarzem od wschodu i od lat wyrzuca na cmentarz odpadki oraz kieruje odpływ szamba; część nagrobków przewrócono, inne rozbito.

Bralin

Nagrobki 
Na terenie wsi znajduje się kilkadziesiąt nagrobków, pochodzących z żydowskiego cmentarza w Kępnie, prawdopodobnie przywieźli je Niemcy w czasie okupacji.

Jaraczewo

Założony na początku XIX wieku, powierzchnia 0,13 hektara, zdewastowany, nie ogrodzony, nagrobków nie ma.

Kępno

ul. Wrocławska 
Całkowicie zniszczony, dawne władze lokalne bezprawnie oddały teren cmentarza pod budowę stacji obsługi samochodów. Kilkadziesiąt nagrobków uratowanych z cmentarza w Kępnie znajduje się podobno we wsi Bralin.

Kobyla Góra

w pobliżu hotelu "Nad Zalewem" 
Zniszczony w 1943 roku, obecnie teren zalesiony, na miejscu cmentarza wybudowano ośrodek rekreacyjny; w pobliskim lesie porozrzucane nagrobki z napisami hebrajskimi i niemieckimi.

Koźmin

ul. Wierzbowa 
Założony w XIX wieku, powierzchnia 0,53 hektara, ogrodzony, zachowanych kilkaset nagrobków, najstarszy z 1806 roku. Cmentarz odnowiony staraniem młodzieży z Borzęciczek.

Koźminek

przy drodze do Osuchowa 
Zniszczony przez Niemców, którzy urządzili tu wojskowy plac ćwiczeń i wybudowali baraki; niedawno natrafiono na fragmenty potłuczonych nagrobków. 

Krotoszyn

ul. Orla 
Założony w XVII wieku, powierzchnia 0,5 hektara, nie ogrodzony, zdewastowany, nagrobków nie ma. Chowano tu zmarłych m.in. z Wrocławia, który do 1761 nie posiadał własnej nekropolii żydowskiej. Cmentarz nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Nagrobki rozwleczono po mieście - znajdują się w kilku różnych miejscach, np. w murze wokół kościoła Św. Rocha, w chodnikach ul. Fabrycznej czy w zbiorach Muzeum Regionalnego PTTK.

Ostrzeszów

przy drodze do Odolanowa 
Brak bliższych danych.

Pleszew

ul. Hanki Sawickiej 
Powierzchnia 0,5 hektara, nie ogrodzony, zdewastowany, nie ma nagrobków.

Raszków

Założony był na północny zachód od miasta.

Syców

Założony w 1806 roku, powierzchnia 0,19 hektara, w roku 1907 zaprzestano pochówków, od tego czasu cmentarz uległ zupełnej dewastacji. 

Wieruszów

Założony prawdopodobnie w XVIII wieku, dokładna data nie znana. Powierzchnia 1,6 hektara, istnieją resztki ogrodzenia (płotu), zachowało się około 200 nagrobków. Niemcy w czasie okupacji wiele nagrobków wywieźli z cmentarza w różne miejsca dla wykładania chodników m. in. dziedzińca siedziby gestapo. Jedno z takich miejsc odnaleziono przy ul. Warszawskiej i doprowadzono do wydobycia z ziemi wielu płyt nagrobkowych z XVIII, XIX i XX wieku, które zabezpieczono i przewieziono z powrotem na cmentarz. 

Zduny

Powierzchnia 0,15 hektara, nie ogrodzony, zdewastowany, są tylko fragmenty potłuczonych nagrobków.

powrót